Dinozaury - Argentynozaur
O DINOZAURACH
  Czym były dinozaury
  Ery dinozaurów
  Zagadka wyginiecia
  Wygląd dinozaurów
  Jak odkrywa się dinozaury
  Dinozaury w naszym kraju
  Dinozaury zmieniały klimat
  Encyklopedia dinozaurów DLA DZIECI
  Kolorowanki z dinozaurami
  Dowcipy o dnozaurach
  Gry z dinozaurami
CIEKAWOSTKI
  Biblia a dinozaury
  Polska prażaba
AKTUALNOŚCI
Aktualizacja działu filmy, rozszerzono repertuar
POLECAMY:

Informacje ze świata kryptowalut. Wiadomości o kryptowalutach. Inwestycje w Kryptowaluty


Wszystkie teksty są chronione prawami autorskimi, zabrania się kopiowania, publikowania i sprzedaży opublikowanych artykułów bez pisemnej zgody autora. Systemy ERP dla energetyki cieplnej. program dla firm z branży energetyki cieplnej. System ERP. Programy ERP. Oprogramowanie dla firm. System ERP dla energetyki cieplnej


DINOZAURY - ARGENTYNOZAUR


ARGENTYNOZAUR (łac. Argentinosaurus) - dinozaur z grupy zauropodów, rodziny tytanozaurów. Największy znaleziony dinozaur na terenie Argentyny. Szacuje się, że mógł ważyć nawet 90 ton i mieć długośc do 37 metrów. Ponieważ odnaleziono tylko fragmentaryczny szkielet, a brakujące elementy odwzorowano opierając się o pozostale znaleziska zauropodów, powyższe dane mogą odbiegać nieco od prawdy.

Szkielet Argentynozaura
Dinozaur ten pochodził z wczesnej kredy (ok. 100 mln lat temu), miał puste kości wypełnione powietrzem co pozwalało mu osiągać tak wielkie rozmiary (gdyby posiadał takie kości jak np. dzisiejsza krowa, byłby wielokrotnie cięższy). Niedawne badania wykazały, że Argentynozaury poruszały się kołysząc miednicą, dzięki czemu traciły mniej energii w czasie chodu i oddawały dłuższe kroki.

Szkielet Argentynozaura
Mogło by się wydawać, że Argentynozaur mimo swojej wagi, ze względu na długośc był niewiele większy od Diplodoka. Jednak różnica była dość znacząca, Diplodok miał bardzo długi, cienki i biczowaty ogon oraz długą szyję, natomiast Argentynozaur był bardziej masywniejszy.