Dinozaury - Kecalkoatl
O DINOZAURACH
  Czym były dinozaury
  Ery dinozaurów
  Zagadka wyginiecia
  Wygląd dinozaurów
  Jak odkrywa się dinozaury
  Dinozaury w naszym kraju
  Dinozaury zmieniały klimat
  Encyklopedia dinozaurów DLA DZIECI
  Kolorowanki z dinozaurami
  Dowcipy o dnozaurach
  Gry z dinozaurami
CIEKAWOSTKI
  Biblia a dinozaury
  Polska prażaba
AKTUALNOŚCI
Aktualizacja działu filmy, rozszerzono repertuar
POLECAMY:

Informacje ze świata kryptowalut. Wiadomości o kryptowalutach. Inwestycje w Kryptowaluty


Wszystkie teksty są chronione prawami autorskimi, zabrania się kopiowania, publikowania i sprzedaży opublikowanych artykułów bez pisemnej zgody autora. Systemy ERP dla energetyki cieplnej. program dla firm z branży energetyki cieplnej. System ERP. Programy ERP. Oprogramowanie dla firm. System ERP dla energetyki cieplnej


DINOZAURY - KECALKOATL


Kecalkoatl (łac. Quetzalcoatlus) - pterozaur, należący do rodziny azdarchidów (łac. Azhdarchidae). Nazwa Quetzalcoatlus pochodzi od imienia Quetzalcoatla, jednego z najważniejszych bogów plemion Mezoameryki, oznaczającego "pierzasty wąż". Jest to prawdopodobnie największe stworzenie latające jakie kiedykolwiek żyło na ziemi. Kecalkoatl był drapieżnym dinozaurem latającym, żyjącym w okresie Kredy około 6 milionów lat temu. Sądzi się, że żywił się rybami i drobnymi zwierzętami wodnymi, chociaż najnowsze tezy szacują, iż był to dinozaur polujący na małe zwierzęta lądowe. Skamieniałości tego dinozaura odnalazł Douglas Lawson na terenie obecnej Ameryki Północnej w 1975 roku.

Kecalkoatl
Lawson ocenił rozpiętość skrzydeł kecalkoatla na 15,5 m. Natomiast publikacje Humphriesa i współpracowników z 2007 roku wskazują, iż rozpiętośc skrzydeł kecalkoatla to zaledwie 10,39 m, zaś ich powierzchnia sto 5,12 m2. Długość żuchwy kecalkoatla wynosiła około 200 cm, a jego masę szacuje się na od 45,8 do 200 kg.

Skamieniałości Kecalkoatla
Większość pterozaurów jest uznawana za zwierzęta rybożerne, jednak w formacji Javelina, w której odkryto holotyp kecalkoatla, nie odnaleziono żadnych skamieniałości ryb, co może wskazywać, iż w późnej kredzie nie był to wodny ekosystem. Budowa kręgów oraz duże rozmiary Kecalkoatla również przemawiają przeciwko rybożerności, dlatego też Lawson zaproponował, że Quetzalcoatlus mógł być padlinożercą, krążącym w powietrzu i wypatrującym martwych dinozaurów. Długi dziób mogł mu ułatwiać pożywianie się trudno dostępnymi kęsami padliny.

Kevin Padian i S. Christopher Bennett sugerowali, że Kecalkoatl prowadził tryb życia przypominający bociani – poruszał się na czterech kończynach na ziemi i chwytałmałe zwierzęta lądowe. Teorię tę wspierają nowsze badania.