Dinozaury - Spinozaur
O DINOZAURACH
  Czym były dinozaury
  Ery dinozaurów
  Zagadka wyginiecia
  Wygląd dinozaurów
  Jak odkrywa się dinozaury
  Dinozaury w naszym kraju
  Dinozaury zmieniały klimat
  Encyklopedia dinozaurów DLA DZIECI
  Kolorowanki z dinozaurami
  Dowcipy o dnozaurach
  Gry z dinozaurami
CIEKAWOSTKI
  Biblia a dinozaury
  Polska prażaba
AKTUALNOŚCI
Aktualizacja działu filmy, rozszerzono repertuar
POLECAMY:

Informacje ze świata kryptowalut. Wiadomości o kryptowalutach. Inwestycje w Kryptowaluty


Wszystkie teksty są chronione prawami autorskimi, zabrania się kopiowania, publikowania i sprzedaży opublikowanych artykułów bez pisemnej zgody autora. Systemy ERP dla energetyki cieplnej. program dla firm z branży energetyki cieplnej. System ERP. Programy ERP. Oprogramowanie dla firm. System ERP dla energetyki cieplnej


DINOZAURY - SPINOZAUR


Spinozaur (łac. Spinosaurus) - rodzaj teropoda z rodziny spinozaurów (łac. Spinosauridae) żyjącego na terenach obecnej Afryki Północnej od albu do cenomanu. Występował od około 106 do 93,5 mln lat temu.
Nazwa spinozaur pochodzi od łaciśkiego słowa Spinosaurus i znaczy "kolczasty jaszczur".
Pierwsze skamieliny spinozaura zostały odnalezionee 1910 roku w Egipcie i opisane przez niemieckiego paleontologa Ernsta Stromera. Niestety okaz ten został zniszczony podczas II wojny światowej, jednak w 2005 roku odnaleziono kolejną czaszkę dorosłego Spinozaura.

Spinozaur
Szacuje się, że dorosły spinozaur mógł osiągać około 16–18 metrów długości i ważył 7–9 ton. Szaucnki te oparte są na podstawie skamieniałości z 2005 roku.
Jako, że są to jedyne skamieniałości nie wykluczone, że spinozaur osiągał znacznie większe rozmiary. Spinozaur posiadał charakterystyczny wydłużony pysk, zbliżony kształtem do paszczy krokodyla, niewielkie, choć dośc duże jak na teropoda przednie kończyny i długi ogon.

Niektórzy naukowcy uważają, że spinozaur mógł okazyjnie poruszać się na czterech łapach. Szczęka i materiał czaszki przedstawiony w 2005 pokazują, że dinozaur ten miał jedną z najdłuższych czaszek pośród wszystkich mięsożernych dinozaurów. Jej długość oszacowano na około 1,75 m.
Spinozaur dwa razy więcej zębów niż inne duże dinozaury z rodzaju teropoda, były one jednak nieco mniejsze niż u innych teropodów.
Pomiędzy oczami znajdował się niewielki kostny grzebień.

Skamieniałości Spinozaura
Charakterystyczną cechą dla spinozaura są wysokie wyrostki kolczyste kręgosłupa, o wysokości co najmniej 1,69 m i prawdopodobnie połączone płatem skóry, tworząc strukturę przypominającą żagiel, jednak niektórzy badacze sugerują, że były one pokryte mięśniami i przypominały garb. Twierdzi się, że "żagiel" ten mógł służyć do odstraszania wrogów, wabienia partnera lub termoregulacji.