Dinozaury - kompedium wiedzy
O DINOZAURACH
  Czym były dinozaury
  Ery dinozaurów
  Zagadka wyginiecia
  Wygląd dinozaurów
  Jak odkrywa się dinozaury
  Dinozaury w naszym kraju
  Dinozaury zmieniały klimat
  Encyklopedia dinozaurów DLA DZIECI
  Kolorowanki z dinozaurami
  Dowcipy o dnozaurach
  Gry z dinozaurami
CIEKAWOSTKI
  Biblia a dinozaury
  Polska prażaba
AKTUALNOŚCI
Aktualizacja działu filmy, rozszerzono repertuar
POLECAMY:

Informacje ze świata kryptowalut. Wiadomości o kryptowalutach. Inwestycje w Kryptowaluty


Wszystkie teksty są chronione prawami autorskimi, zabrania się kopiowania, publikowania i sprzedaży opublikowanych artykułów bez pisemnej zgody autora. Systemy ERP dla energetyki cieplnej. program dla firm z branży energetyki cieplnej. System ERP. Programy ERP. Oprogramowanie dla firm. System ERP dla energetyki cieplnej


DINOZAURY - TYRANOZAUR REX


Tyranozaur (łac. Tyrannosaurus rex) jest najbardziej znanym dinozaurem. Potocznie mówi się na niego dinozaur T-Rex lub po prostu T-Rex Gdy w 1902 roku został odkryty jego szkielet, Henry Fairfield nazwał go Tyrannosaurus rex- "król gadów tyranów", gdyż był to największy znaleziony do tamtych czasów szkielet mięsożercy - 5 i pół metra wysokości i 14 metrów długości. Jego stopa miała czterdzieści centymetrów. Tyranozaur ważył ponad 8 ton, biegał z prędkością 32 km/h, a jego najeżona 18 centymetrowymi zębami paszcza, była postrachem prehistorycznych równin. T-Rex występował 67 milionów lat temu w obydwu Amerykach, Chinach i Indiach.

Szkielet Tyranozaura
Był samotnikiem, łączył się w pary tylko w okresie godowym. Naukowcy są przekonani, że tyranozaury miały świetny węch. Potrafiły wyczuć zarówno zapach świeżej krwi jak i zapachy pozostawione przez inne osobniki swojego gatunku z odległości wielu kilometrów. Tyranozaur poruszał się na dwóch nogach. Jego przednie, krótkie stopy służyły Tyranozaurom prawdopodobnie do podnoszenia się z Ziemi po nocnym śnie. Król dinozaurów - Tyrannosaurus rex - nie polował wyłącznie na inne gatunki dinozaurów, amerykańscy paleontolodzy odkryli również przypadki kanibalizmu.

Obraz z Tyranozaurem