Dinozaury - Zauroposejdon
O DINOZAURACH
  Czym były dinozaury
  Ery dinozaurów
  Zagadka wyginiecia
  Wygląd dinozaurów
  Jak odkrywa się dinozaury
  Dinozaury w naszym kraju
  Dinozaury zmieniały klimat
  Encyklopedia dinozaurów DLA DZIECI
  Kolorowanki z dinozaurami
  Dowcipy o dnozaurach
  Gry z dinozaurami
CIEKAWOSTKI
  Biblia a dinozaury
  Polska prażaba
AKTUALNOŚCI
Aktualizacja działu filmy, rozszerzono repertuar
POLECAMY:

Informacje ze świata kryptowalut. Wiadomości o kryptowalutach. Inwestycje w Kryptowaluty


Wszystkie teksty są chronione prawami autorskimi, zabrania się kopiowania, publikowania i sprzedaży opublikowanych artykułów bez pisemnej zgody autora. Systemy ERP dla energetyki cieplnej. program dla firm z branży energetyki cieplnej. System ERP. Programy ERP. Oprogramowanie dla firm. System ERP dla energetyki cieplnej


DINOZAURY - ZAUROPOSEJDON


ZAUROPOSEJDON (łac. Sauroposeidon) rodzaj olbrzymiego zauropoda z rodziny brachiozaurów pochodzącego z wczesnej kredy (100mln lat temu). Nazwa Zauroposeidon pochodzi od greckiego słowa sauros („jaszczur”) oraz imienia Posejdona – greckiego boga mórz, odpowiadającego m.in. za trzęsienia ziemi, co znaczy dosłownie "Jaszczur Posejdona". Odkryty na terenie dzisiejszej Ameryki północnej, w stanie Oklahoma, niedaleko Texasu. Zauroposeidon jest jednym z największych znanych dinozaurów okresu kredowego.

Zauroposejdon
Ciało Zauroposejdona szacuje się na 28 metrów długości i 50 ton wagi. Centrum ósmego kręgu szyjnego mierzy 1,25 m długości – o około 25% więcej niż analogiczne kręgu należącego do blisko spokrewnionego Brachiozaura. Szacuje się że posiadał 12 metrową szyję co pozwalało mu na zrywanie roślin 18 metrów wysokości. Pomimo znaczącej różnicy w długości kręgów w porównaniu do brachiozaura, ich średnica była niewiele większa co sugeruje, że ciało Zauroposejdona było zaledwie 10-15 % większe od Brachiozaura.

Zauroposejdon
Możliwe, że dinozaur ten reprezentuje punkt kulminacyjny Brachiozaurów, w którym zaczęły ewoluować dążąc do wydłużenia szyi i zmniejszenia jej masy. Prawdopodobnie żyły w stadach. Ciekawostką jest, że pojawily się na Ziemi 40 mln lat po szacowanym wymarciu innych zauropodów jak Brachiozaur czy Ultrazaur.