Dinozaury - kompedium wiedzy
O DINOZAURACH
  Czym były dinozaury
  Ery dinozaurów
  Zagadka wyginiecia
  Wygląd dinozaurów
  Jak odkrywa się dinozaury
  Dinozaury w naszym kraju
  Dinozaury zmieniały klimat
  Encyklopedia dinozaurów DLA DZIECI
  Kolorowanki z dinozaurami
  Dowcipy o dnozaurach
  Gry z dinozaurami
CIEKAWOSTKI
  Biblia a dinozaury
  Polska prażaba
AKTUALNOŚCI
Aktualizacja działu filmy, rozszerzono repertuar
POLECAMY:

Informacje ze świata kryptowalut. Wiadomości o kryptowalutach. Inwestycje w Kryptowaluty


Wszystkie teksty są chronione prawami autorskimi, zabrania się kopiowania, publikowania i sprzedaży opublikowanych artykułów bez pisemnej zgody autora. Systemy ERP dla energetyki cieplnej. program dla firm z branży energetyki cieplnej. System ERP. Programy ERP. Oprogramowanie dla firm. System ERP dla energetyki cieplnej


DINOZAURY - JAK WYGLĄDAŁY DINOZAURY


SKÓRA DINOZAURÓW
Skóra i mięśnie pierwsze uległy rozkładowi po smierci dinozaura lub zostały zjedzone przez dinozaury mięsożerne. Na szczęście i od tej reguły zdażają się wyjątki. Bardzo żadko, ale jednak zdażają się znaleziska skamieniałych odcisków dinozaurzej skóry. Przypuszczalnie tego typu znaleziska sa efektem szybkiego wysuszenia skóry, a następnie przysypania piaskiem, który z czasem stwardniał przekształcając się w piaskowiec. Dokładnie przylegająca skóra dinozaura do piaskwca, pozostawila na nim wyraźny odcisk wraz z wszystkimi detalami (łuskami, fałdami, zagłębieniami). Dzięki temu wiemy, że skóra dinozaurów była doskonale przystosowana do życia na suchym lądzie, była twarda i zrogowaciała, dskonale zabezpieczając dinozaura przed wszelkimi skaleczeniami i utratą wody. Najbardziej wyraźne skamieliny pochodzą po dinozaurach pancernych, które to posiadały rozwinięte płyty kostne tworzące trwał ruchomy pancerz.

Skamielina skóry triceratopsa Skamielina skóry triceratopsa
Zauropody miały natomiast skórę pokryta łuskami, znacznie gładszą niż u dinozaurów pancernych, za to bardziej podatną na uszkodzenia. Dzięki takiej budowie, ich skóra była bardzo elastyczna i zapewniala dużą swobodę ruchów. W miejscach gdzie skóra często się zginała, łuski były mniejsze.

Skamielina skóry hadrozaura Dokadne ubarwienie skry dinozaurów nie jest nam znane, gdz pigmenty nadające jej barwę nie ulegają skamienieniu. Możemy tylko snuć przypuszczenia obserwując dzisiejsze gady. Współczesne jaszczórki są spokrewnione z dinozaurami, dlatego skóra dinozaurów mogła być podobnego ubarwienia. Skoro już mowa o skórze, należy tu wspomnieć o upierzeniu, które jak donoszą nowe odkrycia, było dość powszechne wśród części dinozaurów. Najsławniejszym znaleziskiem z tego tematu, było odkrycie w Bawarii Archeopteryxa.

Archeopteryx
Należy pamiętać, że wszelkie wizje artystów co do ubarwienia dinozaurów są niczym innym, jak tylko domysłami.